Boodschappen doen is normaal gesproken de normaalste zaak van de wereld. Maar vandaag is alles anders. Het boodschappenlijstje is net een beetje langer dan normaal. Niet hamsteren natuurlijk, want dat is asociaal en niet nodig. Maar een extra tube tandpasta voor de zekerheid mag wel, toch?
Onze vertrouwde Appie ziet er hetzelfde uit, maar voelt anders. Mensen houden gepaste afstand en de sfeer voelt onnatuurlijk aan. Iedereen is uit zijn doen en laat dat merken, of doet juist enorm zijn best om het te verbergen. De hoestende vrouw in gangpad 3 wordt met argusogen bekeken. Het personeel ploetert door om de winkel draaiende te houden. Want als er een ding is wat we hier in ons landje niet gewend zijn, is het wel lege schappen.
Lege schappen in de supermarkt; dat heb ik als generatie X’er eigenlijk nog nooit echt meegemaakt.
Jeroen Driessen, CEO Driessen Groep
Twee weken geleden was ik nog zwaar teleurgesteld toen bleek dat de mosselen op waren. Ik had mijn wagentje al helemaal volgeladen met mosselkruiden en -groenten, flesje witte wijn, sausjes en stokbrood. Het water liep me al in de mond bij de gedachte aan het gezellige etentje dat we ’s avonds zouden hebben. Hoe irritant is het dan als de mosselen, de hoofdrolspelers van dit gezelschap, er niet bij kunnen zijn? ‘Wat een flauwekul, het mosselseizoen is voorbij…’, dacht ik nog bij mezelf. Maar nu heb ik een reality check te pakken. Lege schappen in de supermarkt; dat heb ik als generatie X’er eigenlijk nog nooit echt meegemaakt.
Maar als je goed kijkt, houden die lege schappen ons een spiegel voor. Want, waarom zijn die schappen leeg? Ten eerste natuurlijk omdat we ons plotsklaps helemaal anders zijn gaan gedragen. Ons overlevingsinstinct spoort ons in onzekere tijden aan om te pakken wat er te pakken valt; hamsteren, winter is coming! Ten tweede maken deze schappen duidelijk dat je als ondernemer, in dit geval supermarktondernemer, het nog zo goed kunt regelen, maar dat de behoefte van de klant toch vaak onvoorspelbaar is en blijft. En het derde verhaal wat die lege schappen me vertellen, is dat we de komende weken op moeten letten dat we met z’n allen niet kilo’s aankomen.
Want welke schappen zijn leeg? Niet de groenten, fruit en gezonde producten. Nee, alle chips is op (met uitzondering van die gefrituurde groentechips), net zoals de diepvriesfrituurhapjes, frisdranken, koekjes en snoep. En wc-papier, wat wel logisch is gezien het voorgaande rijtje. Vet, zoet en lang houdbaar; dat is wat we nu willen. Alsof we met z’n allen hebben besloten ons een paar weken op te sluiten in ons thuiswerkhol, om vervolgens in een pyjama te gaan Netflixen met een zak chips op de uitdijende buik.
Ik ken het gevoel, maar ik heb mezelf voorgenomen het niet zover te laten komen. Blijven bewegen in en om het huis. En voor iedereen die alle chips en chocola uit de schappen heeft geroofd de afgelopen dagen; bedankt! Kan ik tenminste niet stiekem gaan snaaien in deze turbulente tijden!